Oczyszczanie powietrza i jego rodzaje, jakie wybrać?

Czy wiesz, że typ oczyszczacza powietrza możesz dobrać do konkretnych potrzeb? W zależności od tego czy zależy Ci na odfiltrowaniu szkodliwego smogu czy jedynie na jonizacji, możesz wybrać oczyszczacz powietrza, który idealnie wpisze się w Twoje oczekiwania.

Oczyszczacze powietrza filtrują zanieczyszczenia i nieprzyjemne zapachy przy pomocy filtrów HEPA i węglowych. Dodatkowe wykorzystanie jonizatora lub nawilżacza powietrza wzmaga działanie filtrów, a także zauważalnie wpływa na komfort przebywania w danym pomieszczeniu.tł

Jaki oczyszczacz powietrza wybrać? Dopasuj urządzenie do swoich potrzeb

Na rynku dostępnych jest kilka różnych typów oczyszczaczy, oferujących różnorodną moc działania oraz funkcje. Dzięki temu możesz dobrać dla siebie małe i przenośne urządzenie lub też dobrać pełnowymiarowy oczyszczacz powietrza do domu lub biura.

Oczyszczacz powietrza dobiera się w zależności od tego, gdzie i jak planuje się użytkować dane urządzenie. Nieco inny model sprawdzi się, gdy zależy Ci na wspomaganiu działania większego oczyszczacza oraz wówczas, gdy poszukujesz wydajnego modelu, który pomoże uporać się np. z zanieczyszczeniami komunikacyjnymi.

Przenośny oczyszczacz powietrza – jaki wybrać?

Po niewielkich rozmiarów, przenośny oczyszczacz powietrza można sięgnąć gdy szukamy dodatkowego urządzenia lub dobrego jonizatora. Tego typu modele, zajmują niewiele miejsca (jak np. oczyszczacz powietrza Sharp IG-GC2EU), więc z łatwością mogą być wykorzystane do:

  • oczyszczania i jonizowania powietrza w samochodzie,
  • filtrowania i jonizowania powietrza w okolicy stanowiska pracy lub biurka,
  • odświeżania ubrań i neutralizowania zarodników grzybów (a więc w szafach i garderobach).

Przenośny oczyszczacz wystarczy aby w najbliższym otoczeniu neutralizować pyły PM10, a wśród nich także pyłki roślin oraz kurz. Działanie to jest wspomagane przez technologię Plasmacluster.

Wydajny oczyszczacz powietrza do domu

Pełnowymiarowy oczyszczacz powietrza do domu lub do biura, pełni już nieco inną funkcję. Tego typu urządzenia są wyposażone standardowo w kilkustopniowy system oczyszczania powietrza, a także w dodatkowe funkcje i łatwy w obsłudze panel sterowania.

Najbardziej uniwersalną opcją okaże się standardowy oczyszczacz, oferujący 3 poziomy filtrowania, z wykorzystaniem filtrów wstępnych, HEPA i węglowych. Wystarczają one, aby wychwycić z powietrza najczęściej występujące w naszych domach i biurach cząstki, jak kurz, roztocza, pyłki roślin, sierść zwierząt, włosy, a także zanieczyszczenia składające się na miejski smog (PM10, PM2,5, PM1, spaliny, oraz tlenki).

Jaki oczyszczacz powietrza wybrać, gdy zależy nam na dodatkowej funkcjonalności? Można postawić na:

  • oczyszczacz z filtrami funkcyjnymi – które są tworzone z myślą o jeszcze lepszym wyłapywaniu z powietrza konkretnych typów cząstek. Marka Coway ma w swojej ofercie m.in. funkcyjne filtry powietrza do neutralizowania zanieczyszczeń komunikacyjnych, których nie brakuje w miastach,
  • oczyszczacz z jonizatorem – dzięki wykorzystaniu wydajnego jonizatora w pomieszczeniach można skutecznie ograniczyć przyciąganie elektrostatyczne, osadzanie się kurzu oraz poprawić komfort przebywania w danym pomieszczeniu,
  • oczyszczacz z nawilżaczem powietrza – to modele, które sprawdzą się szczególnie dobrze w przypadku mieszkań i domów, w którym utrzymuje się suche powietrze. Nawilżanie powietrza jest szczególnie korzystne dla alergików, a także pomaga dbać dobrą kondycję skóry.

Dobierając konkretny model trzeba brać pod uwagę jego moc oraz sugerowaną przez producenta powierzchnię działania. Będzie to gwarant efektywnego działania oraz pozwoli łatwiej znaleźć oczyszczacz mieszczący się w założonym pułapie cenowym.