oczyszczacze powietrza bez filtru

Oczyszczacze powietrza bez filtrów – czy warto?

Poszukując urządzeń filtrujących można natknąć się na modele, które rzekomo mają oczyszczać powietrze, bez użycia filtrów. Tego typu “oczyszczacze” zyskują popularność, ponieważ oferują możliwość tańszej eksploatacji, bez konieczności okresowej wymiany filtrów. Czy jest jednak możliwe aby oczyszczacz powietrza bez filtra działał efektywnie?

Oczyszczacz powietrza – tani w eksploatacji, ale czy wydajny?

Na początek przypomnijmy na jakiej zasadzie działa większość dostępnych na rynku urządzeń do oczyszczania powietrza. Aby przefiltrowane powietrze było wolne od zanieczyszczeń, takich jak pyły zawieszone, potencjalne alergeny oraz nieprzyjemne zapachy, musi zostać przepuszczone przez trzy różne filtry.

  • Filtr wstępny, którego zadaniem jest wyłapywać unoszące się w powietrzu cząstki, takie jak zbitki kurzu, sierść zwierząt czy włosy. Nie wymaga on wymiany, ale regularnego czyszczenia przy pomocy odkurzacza.
  • Filtr cząsteczkowy HEPA, umożliwiający wychwytywanie najbardziej niebezpiecznych lotnych związków, które wchodzą w skład smogu. Filtr ten wyłapuje: pyły PM2.5 i PM10, a także bakterie, wirusy, roztocza oraz zarodniki pleśni i grzybów. Można więc powiedzieć, że stanowi serce oczyszczacza.
  • Filtr węglowy, w którym zamknięte są drobinki węgla aktywnego. Jego zadaniem jest neutralizowanie nieprzyjemnych zapachów, powstających w wyniku smażenia, obecności zwierząt domowych czy tych dochodzących z zewnątrz.

Jak działa oczyszczacz powietrza bez filtra

Urządzenie określone jako oczyszczacz powietrza bez filtra może działać w oparciu o jonizację (i wówczas jest mylnie określane przez producenta jako “oczyszczacz powietrza”) lub rozwiązania takie jak rdzeń sterylizujący, wykonany z ceramiki. W jaki sposób ma on oczyszczać powietrze?

Konwekcyjnie zaciągane powietrze przechodzi przez rozgrzany do bardzo wysokiej temperatury rdzeń, co ma na celu: neutralizację mikroorganizmów, wyłapanie zanieczyszczeń organicznych oraz obniżenie poziomu ozonu w powietrzu. Ogromną zaletą tego typu urządzeń jest niewątpliwie ich niewysoka cena oraz bardzo cichy tryb pracy. Czy jednak tego typu oczyszczacz powietrza będzie tani w eksploatacji? Niekoniecznie, ponieważ:

  • cechuje się ono stosunkowo wysokim poborem energii, nawet kilkanaście razy wyższym niż standardowe oczyszczacze powietrza. Pojedyncze urządzenie dedykowane jest do oczyszczania mniejszej powierzchni, do czego zużywać może nawet kilkanaście watów energii.
  • Przy tym warto brać pod uwagę, że oczyszczacz powietrza bez filtra sprawdzi się do neutralizacji zanieczyszczeń organicznych, co oznacza, że nie wyłapuje z powietrza cząstek smogu, które stanowią największe zagrożenie dla organizmu.

W ostatecznym rozrachunku może okazać się, że korzystanie z oczyszczacza bez filtra będzie znacznie bardziej kosztowne, niż wybór energooszczędnego urządzenia wyposażonego w system 3-stopniowej filtracji. Tego typu oczyszczacz może się jednak sprawdzić jako urządzenie uzupełniające, odpowiednie np. dla alergików.

Tani w eksploatacji oczyszczacz powietrza? Postaw na urządzenie Sharp

Jak wybrać tani w eksploatacji oczyszczacz powietrza? Wybierz urządzenie, którego moc będzie dostosowana do wielkości danego pomieszczenia i sięgnij po model, który będzie oczyszczał powietrze ze wszystkich rodzajów zanieczyszczeń – organicznych i nieorganicznych.

Mimo iż koszt kilkuset złotych za oczyszczacz bez filtrów przedstawia się jako oszczędność, koszty poboru prądu mogą okazać się bardzo wysokie. W przypadku korzystania z urządzeń marki Sharp, do rachunków za prąd i wymianę filtrów w ciągu roku należy doliczyć koszt rzędu 200 zł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *