Oczyszczacz powietrza na roztocza

Argumentem za rozpoczęciem stosowania oczyszczacza powietrza jest potrzeba uzdatniania powietrza w mieszkaniu dla osób, które zmagają z alergiami. Jedną z najczęstszych przyczyn wystąpienia reakcji alergicznej jest kurz – a mówiąc dokładniej, żerujące na nim roztocza. Czy oczyszczacz powietrza może wyeliminować roztocza z powietrza, którym oddychamy?

Czym są roztocza?

Roztocza kurzu domowego to szeroka grupa obejmująca mikroskopijnych rozmiarów pajęczaki saprofityczne, które żerują na obumarłej tkance innych organizmów – czyli na jednej z głównych składowych kurzu. Obecny w naszych domach kurz to mieszanina różnych pyłów, w tym: rozdrobnionego piasku, odchodów insektów, ludzkiego naskórka, sierści zwierząt, pyłków roślin oraz niewidocznych gołym okiem mikroorganizmów, takich jak roztocza.

Roztocza mają zwykle od 0,1 do 0,5 mm długości. Najchętniej rozwijają się w tekstyliach: materacach, poduszkach, kołdrach, pościeli, zasłonach oraz dywanach, które zbierają najwięcej drobin kurzu. Co więcej, zaczynają namnażać się w temperaturze powyżej 20°C, przy wilgotności około 60% lub wyższej – co może wynikać z niewłaściwej wentylacji pomieszczenia. Wszystko to oznacza, że wnętrza naszych mieszkań stanowią dla roztoczy wprost idealny habitat.

Oczyszczacz powietrza a alergia na roztocza

Obecność roztoczy w powietrzu może prowadzić do reakcji alergicznej u osób uczulonych, a także wywoływać:

  • podrażnienie oczu,
  • zapalenie spojówek,
  • bóle głowy,
  • wzmagać objawy atopowego zapalenia skóry.

Oznacza to, że jeśli w naszym domu mieszka alergik lub małe dziecko, warto będzie zaopatrzyć się w wydajny. oczyszczacz powietrza. Alergia na roztocza i kurz może objawiać się uciążliwym katarem, świądem i zaczerwienieniem oczu, a im większe nagromadzenie roztoczy w powietrzu, tym objawy będą bardziej dokuczliwe.

Oczyszczacz powietrza do filtrowania z kurzu i roztoczy

Filtrowanie niewidocznych gołym okiem zanieczyszczeń, to główne zadanie, jakie ma pełnić w naszych domach oczyszczacz powietrza. Z kurzu i roztoczy oczyszcza on pomieszczenie dzięki obecności filtrów.

Przypomnijmy, że filtrowanie powietrza zachodzi w kilku etapach. Najpierw filtr wstępny wyłapuje największe drobiny – takie jak właśnie zbitki kurzu, włosy i sierść. Dzięki temu nie przenoszą się one po całym pomieszczeniu. Dodatkowo może w tym pomóc funkcja jonizacji, jeśli taką oferuje dany oczyszczacz powietrza. Pomaga ona ograniczyć przyciąganie elektrostatyczne, co oznacza wolniejsze osadzanie się kurzu na domowych sprzętach i opadanie zanieczyszczeń niżej, tak aby utrzymywały się na poziomie podłogi.

Kolejnym etapem jest już właściwe oczyszczanie powietrza w filtrze HEPA, który wychwytuje mikroskopijne drobiny, wśród których wskazaliśmy już roztocza. Zanieczyszczenia są zamknięte wewnątrz filtra i unieszkodliwione, dzięki czemu nieproszone żyjątka rozwijają się znacznie wolniej. Umożliwia to ograniczyć lub całkowicie wyeliminować objawy alergii u uczulonych oraz przyczynia się do poprawy komfortu funkcjonowania w mieszkaniu.

Chroń przestrzeń mieszkania przed roztoczami

Co jeszcze można zrobić, aby uniknąć nadmiernego namnażania się roztoczy?

  • Często wymieniaj pościel.
  • Co jakiś czas wystaw na zewnątrz poduszki i kołdry (szczególnie te z naturalnym wypełnieniem).
  • Dla alergików w Twoim domu wybieraj pościel z wypełnieniem hipoalergicznym.
  • Dbaj o czystość dywanów i chodników.
  • Pielęgnuj sierść domowych zwierzaków.

Dodatkowo, regularnie wietrz pomieszczenia w swoim domu. Warto robić to rano i wieczorem, otwierając okna na 10-15 minut. W tym czasie oczyszczacz powietrza lub klimatyzator powinny być wyłączone.