Oczyszczacz powietrza: gdzie go postawić i na co zwrócić uwagę?

Oczyszczacz powietrza do domu to urządzenie wydajne i skuteczne. Nie bez znaczenia okaże się jednak to, gdzie zostanie ono umieszczone oraz w jaki sposób będzie użytkowane. Oto kilka cennych porad, które pomogą się lepiej odnaleźć nowym posiadaczom domowego oczyszczacza powietrza. 

Gdzie postawić oczyszczacz powietrza?

Najważniejszym kryterium przy wyborze domowego oczyszczacza powietrza będzie jego wydajność i moc. Kiedy dany model jest już dopasowany do powierzchni danego pomieszczenia, przychodzi czas aby znaleźć dla niego odpowiednie miejsce. 

Niezależnie od tego, czy jest to oczyszczacz powietrza do małego pokoju, czy też wydajne urządzenie do większego wnętrza, konieczne jest zapewnienie mu dostępu do powietrza. Stały jego przepływ, to efektywne wyłapywanie zawieszonych w nim cząstek – oraz skuteczne filtrowanie.

Jak użytkować oczyszczacz powietrza do domu – o czym pamiętać

Poszukując w mieszkaniu miejsca na urządzenie do oczyszczania powietrza warto pamiętać o kilku kluczowych zasadach. Dzięki nim łatwiej będzie wkomponować oczyszczacz w przestrzeń mieszkania. 

  • Znajdź miejsce w najczęściej uczęszczanych częściach mieszkania

Przede wszystkim zastanów się gdzie spędzasz najwięcej czasu w mieszkaniu. Może być to sypialnia, gabinet lub salon. W tym miejscu powinien stanąć oczyszczacz powietrza – aby zapewnić Ci komfortowy sen, wypoczynek lub korzystnie wpłynąć na zdolność koncentracji. 

  • W miarę możliwości, ustaw oczyszczacz w pobliżu okna

Nie jest tajemnicą, że najwięcej zanieczyszczeń dociera do mieszkania właśnie z zewnątrz. Jeśli znajdziesz dla oczyszczacza miejsce w pobliżu okna, będzie on unieszkodliwiał przedostające się do wnętrza smog, spaliny, alergeny i nieprzyjemne zapachy.

  • Postaw oczyszczacz w widocznym miejscu

Ważne, aby wybrany model zgrywał się ze stylem wystroju. Dlaczego? Ponieważ powinien zostać ustawiony w dobrze widocznym miejscu w pokoju. To najlepsze rozwiązanie, aby zapewnić stały dopływ powietrza do urządzenia, bez ryzyka zablokowania go przez inne elementy wyposażenia. 

  • Ustaw urządzenie z dala od mebli i innych sprzętów

Wlot filtra wstępnego musi być odsłonięty. Zadbaj zatem o to, aby nie przysłaniały go tekstylia, takie jak np. zasłony, firany, narzuty czy poduszki.

  • Cichy oczyszczacz powietrza dobierz do sypialni lub pokoju dziecka

Oczyszczacze powietrza, które sprawdzą się we wnętrzu sypialni, to przede wszystkim to, które oferują możliwość zaprogramowania tryby cichej pracy nocą lub podczas drzemki w ciągu dnia. Nieprzerwana praca urządzenia może wspomagać komfort przebywania w pomieszczeniu alergikom oraz osobom z dolegliwościami układu oddechowego.

Oczyszczacz powietrza – domowy sposób na wsparcie jego skuteczności

Domowy oczyszczacz powietrza to wydajne urządzenie, zaprojektowane po to, aby jego obsługa była jak najłatwiejsza. Faktem jest jednak, że odpowiednia dbałość o nasze urządzenie może nie tylko pomóc zatroszczyć się o jego żywotność, ale także skuteczność działania. 

O czym pamiętać? 

  • Regularne czyszczenie korpusu urządzenia

Pod latarnią najciemniej – oczyszczacz zaciąga do swojego wnętrza powietrze, z którego wyłapuje potencjalnie groźne zanieczyszczenia. Część z nich osadza się jednak na obudowie. Z tego względu regularnie przecieraj urządzenie i przynajmniej raz w tygodniu czyść filtr zewnętrzny.

  • Wymiana filtrów

Wreszcie, aby zapewnić sobie czyste powietrze we wnętrzu mieszkania, trzeba kontrolować stan zużycia filtrów. Wewnątrz domowego oczyszczacza znajduje się filtr HEPA (ten, wedle zaleceń producenta, wymienia się średnio raz do roku), filtr węglowy (który wystarcza na okres około 24 miesięcy), a czasem także filtr nawilżający. 

Pamiętaj, że najlepszą receptą na utrzymanie oczyszczacza powietrza w dobrej formie, to regularność w konserwacji. Zadbane urządzenie posłuży przez długi czas, a czystość powietrza oddawanego do mieszkania, pozostanie bez zarzutu.