Oczyszczacz powietrza do salonu – jaki wybrać?

Dobór odpowiedniego urządzenia do oczyszczania powietrza to podstawa, aby cieszyć się swobodnym oddechem przez cały rok. Szczególną uwagą musimy wykazać się dobierając oczyszczacz powietrza do salonu – dlaczego? Tego dowiesz się w dalszej części wpisu.

Oczyszczacz powietrza do pokoju dziennego

Domowe urządzenia do filtrowania powietrza stały się obecnie na tyle wydajne i skuteczne, że umożliwiają skutecznie pozbyć się z przestrzeni naszych mieszkań cząstek smogu, alergenów oraz neutralizować wirusy i bakterie. Wszystko to dzięki zastosowaniu technologii kilkustopniowej filtracji powietrza, poprzez wykorzystanie:

  • filtra wstępnego,
  • filtra HEPA,
  • filtra węglowego,
  • jonizatora.

Wybierając oczyszczacz powietrza do pokoju dziennego trzeba pamiętać, że jest to urządzenie specyficzne w skali całego mieszkania. Salon to przestrzeń współdzielona przez domowników, a często także największa w domu. Z tego względu oczyszczacz powinien:

Być odpowiednio wydajny

Oczyszczacz powietrza do salonu musi być odpowiednio wydajny. Sięgnąć należy po model, przeznaczony dla powierzchni nieco większej, co zapewni wydajne oczyszczanie. Jeśli salon jest niewielki i oddzielony od reszty mieszkania, nie warto inwestować w oczyszczacz dużej mocy – wówczas najefektywniej będzie postawić na mniejsze urządzenie, które będzie oczyszczać powietrze tylko w salonie. Ściany, drzwi i wszelkie przegrody utrudniają swobodny przepływ powietrza w mieszkaniu, przez co efektywniej sprawdzi się wybór kilku mniejszych urządzeń, zamiast jednego większego.

Mieć odpowiednią wielkość

Wybierz urządzenie dopasowane wymiarami do danego pomieszczenia. Oczyszczacz powietrza w salonie musi być ustawiony w miejscu przepływu powietrza, w pobliżu okna, a zdecydowanie nie między meblami czy w kącie za drzwiami.

Dobrze, aby pamiętać także o designie obudowy. Oczyszczacz będzie widoczny, co oznacza że lepiej postawić na urządzenie dopasowane wyglądem do aranżacji wnętrza, niż w starać się je maskować (co może wpłynąć na efektywność oczyszczania powietrza).

Musi oferować odpowiednie funkcjonalności

To oczywiste, ale wybrany model powinien oferować opcję, na których nam zależy. W przypadku mieszkań blokowych bardzo często jest to np. możliwość nawilżenia powietrza, które w sezonie grzewczym jest bardzo suche. Z kolei może okazać się, że taka funkcjonalność nie będzie konieczna w przypadku dobrze wentylowanych pomieszczeń lub w mieszkaniach z tendencją do gromadzenia wilgoci.

Jaki oczyszczacz powietrza do salonu wybrać

Dobierając oczyszczacz powietrza do salonu trzeba kierować się przede wszystkim jego mocą. Warto także pamiętać, że jeśli na co dzień spędzamy w salonie dużo czasu, np. pracując, słyszalny będzie szum urządzenia. Marka Sharp i Vestfrost dbają jednak o to, aby tryb pracy oczyszczacza nie utrudniał funkcjonowania w pomieszczeniu. Do salonu proponujemy ciche urządzenia, które generują hałas na poziomie od 45 dB (rozmowa) do nawet 17 dB (szum liści).

Proponujemy nasz wybór urządzeń, które najlepiej sprawdzą się w pokoju dziennym (o powierzchni do około 30 m2), jak m.in.:

  • Vestfrost VP-A1M30WH z trzema stopniami filtracji, jonizatorem i diodą UV-C LED,
  • Sharp KC-D40EUW wyposażony w system poczwórnych filtrów, 3 czujniki jakości powietrza oraz opcję nawilżania,
  • Sharp KC-A40EUB o pięknej, designerskiej obudowie w kolorze czarnym i czujnikami kurzu, zapachów, temperatury i wilgotności,
  • Sharp KC-G40EUH urządzenie o bardzo nowoczesnej formie (także w kolorze czarnym), wyposażone w czujniki kurzu (w tym PM2.5), światła, temperatury, wilgotności oraz wybór aż 7 trybów pracy.