Jaki oczyszczacz powietrza do mieszania w dużym mieście?

Życie w wielkim mieście w dobie powszechności zanieczyszczeń powietrza stwarza spore zagrożenie dla zdrowia – zwłaszcza w przypadku dzieci, osób starszych, alergików czy osób ze schorzeniami układu oddechowego. Problem smogu nasila się szczególnie jesienią i zimą, kiedy to w miastach w najlepsze trwa sezon grzewczy.

Odpowiedniej mocy oczyszczacz powietrza pomoże jednak wyłapać najgroźniejsze zanieczyszczenia i cząstki, które przyczyniają się do rozwoju różnorodnych przypadłości – szczególnie tych związanych z pracą układu oddechowego oraz krwionośnego.

Skuteczny oczyszczacz powietrza do mieszkania w mieście

Wydajny oczyszczacz powietrza do mieszkania w mieście powinien być wyposażony w kilkustopniowy system filtracji powietrza. Kluczowe jest w tym wypadku wykorzystanie przez urządzenia filtra HEPA, który zatrzymuje w sobie większość szkodliwych drobin, takich jak:

  • pyły zawieszone PM10, PM2,5 oraz PM1,
  • tlenki węgla, azotu i siarki,
  • pyłki roślin pylących,
  • roztocza i kurz,
  • zarodniki grzybów i pleśni,
  • bakterie,
  • wirusy.

Standardem jest także aby domowe oczyszczacze powietrza wykorzystywały filtr węglowy. Tego typu filtr nie zatrzymuje w sobie zanieczyszczeń, ale ma za zadanie neutralizować nieprzyjemne zapachy, powstające zarówno w mieszkaniu, jak i trafiające do niego z zewnątrz.

Oczyszczacz powietrza – jaki model wybrać do kawalerki

Coraz powszechniejszym elementem wyposażenia lokali mieszkalnych w mieście staje się oczyszczacz powietrza. Jaki wybrać do małego mieszkania lub kawalerki?

Jak zawsze w przypadku tego typu urządzeń, należy postawić na model dopasowany mocą do powierzchni lokalu. W przypadku kawalerek optymalną opcją będzie oczyszczacz powietrza dedykowany dla powierzchni od 25 do około 40 m2. Tego typu urządzeń można poszukiwać np. w ofercie marki Sharp i Vestfrost, jak np.:

Oczyszczacz powietrza do domu lub dużego mieszkania

Opcja filtrowania powietrza jest korzystna nie tylko dla mieszkańców mieszkań w ścisłym centrum miasta, ale także dla osób zamieszkujących przedmieścia. Wydajny oczyszczacz powietrza do domu lub większego mieszkania będzie sprawdzał się przede wszystkim w pomieszczeniach otwartych. Pamiętajmy, że każda ściana działowa, przeszklenie, drzwi czy nawet ciężkie kotary, to dodatkowa bariera dla przepływającego przez mieszkanie powietrza. Do domów i mieszkań podzielonych na wiele mniejszych pomieszczeń, do każdego z nich (lub tylko głównych jak sypialnia czy salon) należy dobrać osobne urządzenie.

W przypadku większych mieszkań (o wierzchni powyżej 50 m2) warto sięgnąć po modele takie jak:

Jak wspomóc działanie oczyszczacza powietrza

Samo działanie oczyszczacza pomoże usunąć z powietrza największą ilość zanieczyszczeń. Działanie urządzenia można jednak odpowiednio wspomóc, np. poprzez odpowiednie umiejscowienie sprzętu – kluczowe aby wlot urządzenia miał zapewniony swobodny dostęp powietrza, a zatem, aby nie był zasłonięty meblami lub wciśnięty w kąt.

Ustaw także odpowiedni tryb działania na panelu sterowania. Oczyszczacz może zacząć działać dzięki temu zanim Ty lub twoje dzieci zjawicie się w domu. Dzięki temu, od razu po przekroczeniu progu mieszkania, możesz cieszyć się świeżym i czystym powietrzem, wolnym od alergenów.

Pamiętaj także o odpowiednich interwałach codziennego wietrzenia mieszkania. Wietrz pomieszczenia intensywnie przez kwadrans rano i wieczorem – gdy urządzenie jest uruchomione, zamykaj okna.