Jak wybrać oczyszczacz powietrza do małego pokoju?

Podczas gdy otwarte przestrzenie to zwykle domena domów jednorodzinnych, w przypadku mniejszych mieszkań, zamiast w jedno większe urządzenie, zdecydowanie lepiej zainwestować w oczyszczacz powietrza do małego pokoju.

Do efektywnego oczyszczania powietrza należy podejść strategicznie. Najważniejsze jest aby moc oczyszczacza była dopasowana do powierzchni pomieszczenia, w którym ma pracować. Dzięki temu dla każdego z pomieszczeń w domu można wybrać urządzenie, które będzie pracować cicho i wydajnie.

Wydajny oczyszczacz powietrza do małego pomieszczenia

Aby oczyszczacz powietrza działał efektywnie, nie musi być duży – ważne jedynie, aby jego mocy była przystosowana do powierzchni danego pokoju. Obecnie standard stanowią urządzenia, które wykorzystują działanie kilku filtrów, z których każdy odpowiedzialny jest za wyłapywanie innego typu zanieczyszczeń:

  • filtr wstępny wychwytuje największe drobiny, takie jak kurz, włosy i sierść zwierząt,
  • filtr HEPA ma za zadanie zatrzymywać w sobie najgroźniejsze cząstki, jak np. te wchodzące w skład smogu, bakterie, wirusy, zarodniki grzybów pleśniowych, roztocza czy pyłki roślin,
  • filtr węglowy odpowiada za neutralizowanie nieprzyjemnych aromatów, jak np. dymu papierosowego, spalin samochodowych czy zapachów kuchennych,
  • jonizator to dodatkowa opcja, z której można skorzystać w celu zmniejszenia przyciągania elektrostatycznego w pomieszczeniach, co spowalnia osadzanie się kurzu i pomaga przytrzymać zanieczyszczenia blisko poziomu podłogi.

Na rynku dostępnych jest wiele modeli dedykowanych do pracy w pokojach do 30 m2. Warto jednak pamiętać, że oczyszczacz powietrza do małego pomieszczenia niekoniecznie poradzi sobie z filtrowaniem powietrza w małym mieszkaniu. Rzecz w tym, że ściany, drzwi oraz ścianki działowe utrudniają przepływ powietrza między pomieszczeniami. Przez to utrudniona może być praca oczyszczacza.

Oczyszczacz powietrza do małego pokoju

Dobierając oczyszczacz powietrza do małego pokoju warto zwracać uwagę na dostępność trybów pracy oraz głośność urządzenia. Te parametry będą dość istotne dla dopasowania intensywności pracy urządzenia do konkretnych potrzeb.

Tryby pracy, takie jak np. nocny, turbo lub automatyczny można ustawiać w zależności od tego, jak szybko zależy nam na oczyszczeniu powietrza. Coraz więcej urządzeń oferuje możliwość zaprogramowania czasu rozpoczęcia pracy oraz jej zakończenia. Dzięki temu można ustawić oczyszczacz powietrza tak, aby uruchomił się tuż przed tym jak wrócimy z pracy.

Głośność pracy urządzenia okaże się szczególnie istotna w przypadku małego pomieszczenia. O ile szum będzie rozpraszał się w większym pokoju, o tyle w niewielkiej sypialni lub gabinecie może okazać się uciążliwy. Warto zatem poszukiwać oczyszczaczy oferujących tryb pracy cichej. Wśród oczyszczaczy powietrza marki Sharp znaleźć można modele, które pracują ultra cicho, utrzymując poziom szumu na poziomie do 17 dB, bo odpowiada dźwiękowi poruszanych wiatrem liści.

W szczególności osoby mieszkające w blokach, w czasie trwania okresu grzewczego mogą uskarżać się na nadmierne przesuszenie powietrza. Aby temu zaradzić można sięgnąć po urządzenie wyposażone dodatkowo w filtr nawilżający. Jego działanie pomoże utrzymać optymalny poziom wilgotności powietrza (w zakresie od 40 do 60 %). Uwaga jednak, aby nie nadużywać tej opcji w małych pomieszczeniach. Nadmiar wilgoci szybko odkłada się w domowych tekstyliach i za meblami – co może przyczynić się do rozwoju pleśni.

Warto sięgnąć po urządzenie o kompaktowej budowie. Dzięki temu, nawet w małym pokoju, oczyszczacz będzie mógł być ustawiony tak, aby zapewnić mu swobodny dostęp do powietrza.