Jak oczyścić powietrze w domu?

Problem smogu i zanieczyszczeń powietrza jest odczuwalny już nie tylko w największych metropoliach, ale także w mniejszych miejscowościach i na przedmieściach. Warto zatem zadbać o oczyszczanie powietrza w domu, wykorzystując w tym celu technologię oraz proste domowe rozwiązania, które poprawią komfort przebywania w pomieszczeniach.

Oczyszczanie powietrza w domu domowymi sposobami

Aby móc cieszyć się lepszą jakością powietrza w mieszkaniu, warto zacząć od wykorzystania kilku domowych sposobów. Dzięki nim można łatwo i niedrogo poprawić komfort przebywania w pomieszczeniach, a także nabrać dobrych nawyków – niezwykle pomocnych, gdy zdecydujemy się na zakup oczyszczacza powietrza.

Jak skutecznie oczyścić powietrze w domu? Istotne okażą się:

Regularne wietrzenie

Mimo iż w sezonie jesienno-zimowym powinno się unikać ekspozycji na smog, nie warto całkowicie rezygnować z wietrzenia pomieszczeń. Okna powinny pozostać lekko rozszczelnione. Zimą najlepiej wietrzyć krótko, ale intensywnie, otwierając okna na oścież przez 15 minut. Umożliwi to wymianę powietrza, bez wychładzania całego mieszkania.

Sprawna wentylacja

Być może warto sprawdzić czy aby nie przyszedł czas na kontrolę drożności wentylacji? Poza regularnym przeglądem, trzeba dbać także o czystość kratek wentylacyjnych. Szczególnie w łazience i w kuchni mogą one szybko pokrywać się warstwą trudnego do usunięcia nalotu.

Częste sprzątanie

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać jak ważne jest regularne sprzątanie mieszkania. Odkurzając dywany oraz piorąc zasłony i narzuty można skutecznie chronić się przed namnażaniem roztoczy, żerujących na kurzu. Pomoże to także usunąć z tekstyliów zarodniki pleśni.

Rośliny w mieszkaniu

Postaw na rośliny doniczkowe w swoim mieszkaniu. Nie tylko pomagają one oczyszczać powietrze, ale także stanowią ozdobę każdego wnętrza. Sięgaj przede wszystkim po odmiany cieniolubne, takie jak: skrzydłokwiat, bluszcze, paprotki, draceny, epipremnum czy sansewierie.

Naturalne odświeżanie powietrza

Lubisz zapachy we wnętrzu? Jeśli tak, sięgaj przede wszystkim po naturalne olejki eteryczne lub świece zapachowe z naturalnych wosków (np. sojowego). Do regularnego stosowania możesz także przygotować domowy odświeżacz powietrza w sprayu, wykorzystując ulubione olejki.

Optymalna temperatura

Nie przegrzewaj wnętrza mieszkania. Przyjmuje się, że optymalnym zakresem do funkcjonowania w ciągu dnia (zimą) jest około 21-22°C. W sypialni powinno być o kilka stopni chłodniej, co ułatwi zasypianie. Dzięki temu powietrze we wnętrzach nie będzie zbyt suche. Pozwoli to uchronić się przed przesuszeniem śluzówki nosa i górnych dróg oddechowych.

Jak oczyścić powietrze w mieszkaniu? Smog bez szans w starciu z filtrem HEPA

Smog, na który składają się m.in. tlenki azotu oraz pyły zawieszone PM10 i PM2,5, to największe zagrożenie dla naszych dróg oddechowych. Niestety, nie sposób całkowicie zneutralizować go stosując jedynie wymienione powyżej metody. Skuteczne oczyszczanie powietrza w domu można jednak przeprowadzić przy pomocy odpowiedniej mocy urządzenia.

Nowoczesne oczyszczacze powietrza to wielofunkcyjny sprzęt, który:

  • oczyszcza powietrze (filtr HEPA umożliwia pozbyć się cząsteczek smogu, szkodliwych substancji, pyłków roślin, roztoczy oraz zarodników grzybów),
  • pochłania nieprzyjemne zapachy (filtr węglowy neutralizuje nieprzyjemne aromaty z zewnątrz oraz z domu, jak np. zapach gotowania, zwierząt domowych czy dym papierosowy),
  • jonizuje powietrze (opcja jonizacji pomaga ograniczyć przyciąganie elektrostatyczne we wnętrzach),
  • nawilża powietrze (co pomoże zadbać o prawidłową wilgotność powietrza w sezonie grzewczym).

Oczyszczacz powietrza w połączeniu z domowymi metodami dadzą najlepsze efekty, gwarantując czyste powietrze oraz komfortowe przebywanie w mieszkaniu, zarówno zimą, jak i latem.