Jak i gdzie ustawić oczyszczacz powietrza?

Efektywne oczyszczanie powietrza wymaga nie tylko odpowiedniego urządzenia, ale także właściwych warunków. Błędy związane z umiejscowieniem oczyszczacza powietrza w pomieszczeniu popełniane są dość często – a można łatwo ich uniknąć. Podpowiadamy gdzie i jak ustawić w pokoju domowe urządzenie do oczyszczania powietrza.

Jak ustawić oczyszczacz powietrza w pomieszczeniu

Wiele osób niestety nie wie, że to, w jakim miejscu znajdzie się oczyszczacz powietrza będzie miało wpływ na jego funkcjonowanie. Dokonując zakupu trzeba wziąć pod uwagę, że oczyszczacz będzie potrzebował miejsca.

Przypomnijmy, że domowe oczyszczacze powietrza zasysają do siebie powietrze, które następnie przepuszczane jest przez kolejne warstwy filtrów – wstępny, HEPA oraz węglowy. Dzięki temu z powietrza w naszych domach mogą być usuwane potencjalnie groźne dla organizmu związki i cząsteczki. Poza alergenami, takimi jak roztocza, kurz czy pyłki roślin, do naszego układu oddechowego mogą przenikać szczególnie niebezpieczne pyły zawieszone PM1, PM2,5 oraz PM10. Stanowią one składową smogu i w wyniku dłuższej ekspozycji, mogą przyczynić się do rozwoju chorób układu oddechowego i krwionośnego.

Zatem, jak ustawić oczyszczacz powietrza w pokoju, aby proces filtrowania zanieczyszczeń był efektywny? Najważniejsze to:

Odpowiednie miejsce

Oczyszczacz powietrza trzeba ustawić tak, aby nie był osłonięty przez meble, ściany czy tekstylia, czyli w widocznym miejscu. Oczyszczacz nie powinien być zasłonięty, ani wciśnięty w zakurzony kąt, gdyż znacznie ograniczy to możliwości urządzenia. Warto ustawić sprzęt nieco dalej od ścian i w miarę możliwości, znaleźć dla niego miejsce z dala od mebli.

Urządzenie będzie widocznie w pokoju. Dobierając parametry urządzenia, pod uwagę trzeba brać zatem także jego wygląd. O nowoczesnym designie nie zapominają jednak producenci, dbając o wysoką estetykę urządzeń. Dzięki temu, nawet w obrębie średniej półki cenowej, można wybrać urządzenie dopasowane do aranżacji wnętrza.

Dobry przepływ powietrza

Najważniejszy dla oczyszczacza jest swobodny przepływ powietrza. W ten sposób kolejne porcje powietrza mogą być filtrowane i regularnie oddawane do pomieszczenia.

Dobrym pomysłem będzie ustawić oczyszczacz powietrza w pobliżu okna – gdyż to właśnie z zewnątrz przenika najwięcej zanieczyszczeń. W ten sposób filtry wychwycą je jeszcze zanim rozprzestrzenią się po domu.

Gdzie ustawić oczyszczacz powietrza w mieszkaniu

Najczęściej urządzenia z filtrami HEPA ustawiane są w najczęściej uczęszczanych pokojach – a więc w salonie i w sypialni. To, gdzie ustawić oczyszczacz powietrza będzie uzależnione od tego, jak zorganizowane jest nasze mieszkanie lub dom.

Oczyszczacz powietrza w pobliżu strefy wspólnej

Urządzenie warto ustawić tam, gdzie spędzamy najwięcej czasu. W salonie będzie to np. strefa rekreacyjna, w której zwykle znajdują się meble wypoczynkowe oraz sprzęt multimedialny: telewizor, kino domowe, konsola lub sprzęt audio, a także regały z książkami.

Oczyszczacz powietrza będzie nie tylko wyłapywał zanieczyszczenia i alergeny, ale także – dzięki funkcji jonizatora – może pomóc ograniczyć przyciąganie elektrostatyczne w tej strefie. Mniej kurzu, to łatwiejsze sprzątanie, brak roztoczy oraz komfortowy odpoczynek, także dla najmłodszych i alergików!

Oczyszczacz powietrza w sypialni

Najlepszym miejscem na urządzenie do oczyszczania powietrza w sypialni okaże się przestrzeń między łóżkiem a oknem. Jeśli taka opcja nie jest dostępna, warto ustawić oczyszczacz w pobliżu drzwi, gdzie przepływ powietrza będzie swobodny.

Nie musisz obawiać się o pracę urządzenia w czasie Twojego snu. Coraz więcej modeli dostępnych na rynku jest wyposażonych w tryb cichej pracy, dzięki czemu powietrze może być przez cały czas oczyszczane, a oczyszczacz będzie generował ledwo słyszalny szum.