Jak działają oczyszczacze powietrza w praktyce?

Oczyszczacze powietrza zdobywają coraz większą popularność. Nic dziwnego, ponieważ w dobie powszechnego zanieczyszczenia powietrza stanowią cenne narzędzie, które pomaga zadbać o zdrowie oraz dobre samopoczucie. To urządzenia dostępne w wielu odsłonach, z każdą generacją uzupełniane o coraz to nowsze funkcje, których zadaniem jest stworzenie higienicznej i komfortowej atmosfery w naszych domach. W jaki sposób jednak działają?

W zależności od wybranego modelu, proces filtracji powietrza może przebiegać z wykorzystaniem różnego typu filtrów: węglowych oraz HEPA. Dla zapewnienia jednak jak najlepszych efektów, urządzenia marki Sharp opierają się na kilku etapach oczyszczania, które dodatkowo uzupełnione jest o opcję jonizacji oraz nawilżania powietrza. Oto w jaki sposób pracują oczyszczacze w naszych mieszkaniach.

Czy oczyszczacze powietrza faktycznie działają?

Doza sceptycyzmu jest zrozumiała, w końcu można zastanawiać się: w jaki sposób niewielkie urządzenie może skutecznie oczyścić powietrze ze wszystkich groźnych dla organizmu zanieczyszczeń? Odpowiedzią jest złożony system filtracji. 

Przy pomocy aż trzech różnych filtrów oczyszczacz powietrza marki Sharp pomoże pozbyć się z powietrza: 

  • alergenów, takich jak kurz, roztocza, pyłki roślin, włosy oraz sierść zwierząt domowych;
  • nieprzyjemnych aromatów (jak np. dym papierosowy czy zapachy powstałe w czasie gotowania);
  • szkodliwych pyłów zawieszonych frakcji PM2.5 oraz PM10, a także związków siarki, węgla i azotu oraz tzw. lotnych związków organicznych. 

Powietrze przepuszczane jest kolejno przez filtr wstępny, który zatrzymuje największe drobiny, filtr węglowy pochłaniający zapachy oraz na końcu, przez filtr HEPA, który wychwytuje wszystkie mikroskopijne (i najgroźniejsze dla organizmu) zanieczyszczenia. Proces jest bardzo efektywny, ponieważ umożliwia pozbycie się z powietrza nawet do 99,97% drobin szkodliwych zanieczyszczeń.

To jednak nie wszystko, ponieważ autorska technologia Plasmacluster marki Sharp, działa jako dodatkowy etap, dopełniając całość procesu oczyszczania. Jonizator nasyca powietrze jonami dodatnimi i ujemnymi, dzięki czemu unieszkodliwia zanieczyszczenia na poziomie biologiczno-chemicznym. Zjonizowane cząstki opadają w dół i są neutralizowane, co sprawia że domownicy mogą cieszyć się czystym i świeżym powietrzem.

Domowe oczyszczacze powietrza i ich działanie

Domowe oczyszczacze powietrza to zaawansowane urządzenia, które są wydajne i zaprojektowane w oparciu o codzienne potrzeby użytkowników. Stąd też uwzględniona w nich możliwość wyboru programu (w tym nocnego oraz automatycznego), cichy tryb pracy urządzeń (utrzymujący się na poziomie nawet 15 dB) oraz niskie zużycie energii elektrycznej w ciągu roku, co nie obciąża domowego budżetu wysokimi opłatami.

Równie dobrą i godną rozważenia opcją poza standardowym modelem może okazać się oczyszczacz powietrza z nawilżaczem. Jest to znakomite rozwiązanie dla osób, które chcą zwiększyć poziom wilgotności powietrza w swoim mieszkaniu. Standardowo, w zależności od temperatury, powinna ona wynosić w granicach 40-60%. Przy 21-22°C to około 40-45%, a gdy temperatura jest niższa (19-20°C) wilgotność nie powinna przekraczać 60%. Jeśli poziom wilgotności powietrza jest zbyt niski, może wiązać się to z poczuciem dyskomfortu, zmęczenia, a także pogorszeniem stanu skóry i podrażnieniem górnych dróg oddechowych. 

Zapoznaj się z ofertą oczyszczaczy marki Sharp i dobierz dla siebie urządzenie, które pomoże Ci stworzyć w swoim mieszkaniu optymalne warunki do pracy, relaksu oraz spędzania czasu z bliskimi.