Jak dobrać model oczyszczacza powietrza do mieszkania?

Nawracające infekcje, uczucie zmęczenia, nasilone objawy alergii – wszystkie mogą mieć swoją przyczynę w złej jakości powietrza, którym oddycha się każdego dnia. Zakup odpowiednio wydajnego oczyszczacza powietrza pomoże zadbać o zdrowie oraz komfort całej rodziny. Podpowiadamy na co przede wszystkim zwrócić uwagę dokonując wyboru. Oczyszczacz powietrza powinien działać efektywnie, ale niezauważalnie – generując niewiele hałasu oraz mając niewielki udział w poborze energii elektrycznej. O czym jeszcze warto pamiętać? Odpowiadamy.

Jak dobrać oczyszczacz powietrza do swojego mieszkania?

Oczyszczacz powietrza do domu będzie sprawdzał się dobrze, pod warunkiem, że jego parametry będą dopasowane do układu i metrażu danego lokum. Warto pamiętać, że znacznie skuteczniejsze okaże się wykorzystanie osobnych oczyszczaczy dla poszczególnych pokoi, niż filtrowanie powietrza z całego domu przy pomocy pojedynczego urządzenia. Oczyszczacz powietrza większej mocy sprawdzi się za to bardzo dobrze w przypadku kawalerek i większych, otwartych pomieszczeń.

Rozpoczynając poszukiwania odpowiedniego urządzenia warto zwracać uwagę na:

  • wydajność (tzw. przepływ powietrza);
  • dostępną metodę filtracji;
  • poziom generowanego hałasu;
  • dodatkowe funkcje (jonizacja, nawilżacz czy tryb pracy nocnej itp.);
  • obecność czujników i wskaźników;
  • dostępność części zamiennych (jak np. filtrów).

Najważniejszym parametrem jest wydajność urządzenia, która jasno informuje o tym ile powietrza może oczyścić ono w przeciągu godziny. Większość modeli opatrzona jest oznaczeniem informującym o tym jaki metraż obejmie swoim działaniem. Parametr przepływu powietrza (podawany w m3/h) pomoże szybko przeliczyć czy dany model okaże się dość wydajny aby oczyścić powietrze w danym pomieszczeniu, dzięki czemu łatwiej będzie dopasować moc urządzeń do konkretnych potrzeb.

Na jaki oczyszczacz powietrza oraz na jaki mechanizm filtracji najlepiej się zdecydować? Marka Sharp stawia na wykorzystanie najlepszych filtrów HEPA w połączeniu z autorską technologią jonizacji Plasmacluster. W zależności od potrzeb domowników (np. biorąc pod uwagę osoby zmagające się z alergiami lub częstymi infekcjami), warto zdecydować się na filtr, który pomoże wyeliminować potencjalne zagrożenie.

Przed dokonaniem zakupu dobrze sprawdzić oznaczenia, aby dowiedzieć się jak głośno pracuje dane urządzenie. Kilkanaście dodatkowych decybeli wydaje się nie robić różnicy, ale w połączeniu np. z hałasem generowanym przez lodówkę czy pralkę, głośny oczyszczacz powietrza może okazać się uciążliwy. Urządzenia Sharp tworzone są z myślą oferowania jak najwydajniejszej pracy, przy zachowaniu cichego jej trybu (utrzymującego się średnio na poziomie 30 dB). Ponadto, niektóre modele oferują także możliwość przełączenia urządzenia na tryb pracy nocnej, w czasie którego generuje szmer na poziomie zaledwie 15 dB.

Warto poszukiwać modeli oferujących także dodatkowe funkcje, jak np. opcję nawilżania powietrza. O zdrowie górnych dróg oddechowych można zatroszczyć się m.in. właśnie dbając o zachowanie optymalnej wilgotności powietrza. Wielu ekspertów potwierdza, że znacznie ułatwia to zasypianie i wspiera zachowanie dobrej kondycji skóry, która w czasie trwania sezonu grzewczego szczególnie narażona jest na nadmierne przesuszenie.

Oczyszczacz powietrza – jaki wybrać i na co zwrócić uwagę podczas kupna?

Urządzenie do oczyszczania powietrza powinno być wyposażone w komplet czujników, które pomogą zadbać o zachowanie komfortu i wygody korzystania z jego funkcji. Czujniki monitorujące:

  • pomiar temperatury;
  • wilgotność powietrza;
  • stężenie pyłów zawieszonych (w szczególności PM2.5);

pomogą w odpowiednim skalibrowaniu urządzenia, aby warunki w pomieszczeniu sprzyjały codziennej pracy i odpoczynkowi. Dzięki obecności dodatkowych wskaźników oczyszczacz powietrza do mieszkania będzie mógł “poinformować” także np. o konieczności wymiany filtra lub uzupełnienia zasobnika z wodą, jeśli oferuje opcje nawilżania powietrza. Znacznie ułatwi to prawidłową eksploatację urządzenia.

Możliwość programowania oczyszczacza ułatwi kontrolowanie jakości powietrza w domu. Za pośrednictwem opcji autostartu można zadać urządzeniu godzinę uruchomienia, dzięki czemu może zacząć oczyszczanie powietrza np. pół godziny przed powrotem domowników do mieszkania.

Nie bez znaczenia jest także marka oczyszczacza. Produkty popularnych i dobrze rozpoznawalnych marek są znacznie lepiej dostępne, a przy tym znacznie łatwiej o wyszukanie opinii oraz recenzji innych użytkowników. Dostępność produktów danej marki będzie także decydować o łatwym dostępie do elementów zamiennych, takich jak np. filtry, których regularna wymiana jest konieczna, ale w większości modeli wymagana zaledwie raz na kilka lat. Dzięki temu, nawet po dłuższym czasie po zakupie, oczyszczacz powietrza będzie można bez trudu uzupełnić o niezbędne elementy i nadal cieszyć się jego bezawaryjnym działaniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *