Jak często wymieniać filtr w oczyszczaczach powietrza?

Sercem każdego oczyszczacza powietrza są filtry. To w nich zatrzymywane są najgroźniejsze zanieczyszczenia, które mogłyby mieć niekorzystny wpływ na zdrowie i dobre samopoczucie domowników. Podpowiadamy jak często wymieniać dany filtr w oczyszczaczu powietrza, aby domowe urządzenie mogło działać wydajnie.

Filtry w oczyszczaczu powietrza

Zanim zastanowimy się nad tym co ile wymieniać filtry w oczyszczaczu powietrza, przypomnijmy jakie ich rodzaje są wykorzystywane w domowych urządzeniach. Obecnie standard oczyszczania powietrza uwzględnia już nie pojedynczy, a często potrójny lub nawet poczwórny system filtracji zanieczyszczeń.

Domowe oczyszczacze powietrza w zależności od danego modelu będą posiadać:

  • filtr wstępny,
  • filtr HEPA,
  • filtr węglowy,

Opcjonalnie w oczyszczaczu powietrza mogą być również wykorzystane:

  • filtr nawilżający (w przypadku urządzeń oferujących opcję nawilżania powietrza, jak np. w urządzeniach marki Sharp),
  • filtry funkcyjne (które można dobierać wg. indywidualnych potrzeb, jak np. w urządzeniach marki Coway)

oraz, coraz częściej, wybór funkcjonalności umożliwiających dodatkową ochronę przed bakteriami i zarazkami, jak np. UV-C LED (w urządzeniach Vestfrost) czy jonizator. Dzięki podobnym rozwiązaniom powietrze we wnętrzu mieszkania może być nie tylko oczyszczone, ale także i odświeżone – wzmagając komfort przebywania w danym pomieszczeniu.

Jak często wymieniać filtry w oczyszczaczu powietrza

Wymianie w oczyszczaczach powietrza podlegają filtry HEPA, węglowe, nawilżające i funkcyjne, do stosowania opcjonalnego. Natomiast praktycznie nigdy trzeba wymieniać filtra wstępnego. Należy go odkurzać i regularnie myć, ale nie wymaga wymiany na nowy element – chyba że ulegnie uszkodzeniu.

Jak często wymieniać filtry w oczyszczaczu powietrza?

Filtry HEPA – raz do roku

To typ filtrów, które podlegają najczęstszej wymianie, ponieważ zatrzymują w sobie m.in. pyły zawieszone (składniki smogu) PM2,5 i PM10, wirusy, bakterie, zarodniki pleśni, pyłki roślin oraz różnorodne alergeny. To najważniejszy element zamienny w całym urządzeniu, kluczowy dla ochrony przed najgroźniejszymi zanieczyszczeniami. Filtr wymieniamy raz na 12 miesięcy lub zgodnie z zaleceniami producenta.

Filtry węglowe – raz na dwa lata

Filtry z węglem aktywnym są niezbędne dla wychwytywania z powietrza aromatów i lotnych związków organicznych. Neutralizują dzięki temu zapachy z kuchni, jak np. zapach jedzenia, gotowania oraz smażenia, a także nieprzyjemną woń dymu papierosowego, sierści zwierząt domowych czy kosza na śmieci. Tego typu filtry są wydajne i dzięki temu wymagają najrzadszej wymiany.

Filtry nawilżające – raz do roku

Niektóre oczyszczacze mogą nawilżać powietrze w mieszkaniu. Jest to opcja szczególnie atrakcyjna dla mieszkańców mieszkań w których (szczególnie w sezonie grzewczym) utrzymuje się suche powietrze. Pomaga to nawilżać skórę oraz podrażnioną śluzówkę.

Filtry funkcyjne – raz na kilka miesięcy

Niektóre marki, jak np. Coway, oferują możliwość uzupełnienia filtra HEPA i węglowego o dodatkowe filtry funkcyjne. Mogą one być dedykowane np. do wyłapywania drobnego kurzu, zanieczyszczeń komunikacyjnych czy formaldehydu (o żywotności od 4 do 12 miesięcy).

Żywotność filtra a eksploatacja oczyszczacza powietrza

Warto pamiętać, że kwestia wymiany poszczególnych filtrów zależy od kilku czynników: intensywności eksploatacji urządzenia, ilości zanieczyszczeń unoszących się w powietrzu oraz zaleceń producenta dla konkretnego modelu oczyszczacza. Oznacza to, że warto na bieżąco kontrolować czujniki urządzeń i decydować się na wymianę filtrów wtedy, kiedy jest to konieczne.