Gdzie umieścić nasz oczyszczacz powietrza?

Domowy oczyszczacz powietrza konstrukcyjnie przystosowany pracy na stosunkowo niewielkim metrażu. Trudno się dziwić – wymusza to niejako kompaktowa forma, dzięki której oczyszczacz może znaleźć swoje miejsce praktycznie w każdym salonie czy przedpokoju. Z tego powodu warto zadbać, aby jego umiejscowienie w mieszkaniu było jak najlepsze. O czym należy pamiętać?

Oczyszczanie powietrza polega na przepuszczaniu go przez specjalne filtry, które wyłapują drobiny, jak np. kurz, roztocza czy sierść domowych zwierzaków, a także groźne dla układu oddechowego zarodniki pleśni oraz drobnoustroje. Oczyszczacz powietrza powinien zatem być ustawiony w takim miejscu, aby po uruchomieniu urządzenia mogło ono działać efektywne.

Domowy oczyszczacz powietrza – gdzie go umiejscowić?

Większość dostępnych na rynku modeli może efektywnie pracować w pomieszczeniach o powierzchni od 15 do 30 m2. Pojedynczy oczyszczacz może sprawdzić się w niewielkiej kawalerce, ale nie da zadowalających efektów w większym mieszkaniu lub domu.

Oznacza to, że pierwszym aspektem, który należy wziąć pod uwagę, to w którym pomieszczeniu warto postawić oczyszczacz powietrza. W zależności od potrzeb, może być to salon, sypialnia, gabinet, pokój dziecka lub pomieszczenie otwarte. Najlepiej aby oczyszczacz pracował w miejscu, z którego często aktualnie korzystamy lub w którym spędzamy najwięcej czasu (np. gabinet w ciągu dnia i sypialnia w nocy).

  • Ustawiając oczyszczacz na korytarzu niestety nie zwiększymy jego zasięgu, ponieważ swobodną cyrkulację powietrza będą blokować ściany, drzwi oraz zasięg samego urządzenia.

Po drugie – aby oczyszczacz powietrza do domu mógł pracować efektywnie, musi mieć do tego odpowiednią przestrzeń. Nie każdy chce, aby większe urządzenie skupiło na sobie całą uwagę, kłócąc się z wystrojem pomieszczenia. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że oczyszczacz nie powinien być schowany. Ustawiony w ciasnych wnękach, za drzwiami czy w zakurzonych kątach, nie będzie skutecznie zbierał wszystkich zanieczyszczeń. Zamiast tego oczyszczacz warto ustawić w miejscu gdzie przepływ powietrza jest swobodny, jak np. w pobliżu okna lub strefy relaksu. 

Szukając miejsca dla oczyszczacza powietrza, warto brać także pod uwagę: 

  • rozmieszczenie okien i częstotliwość wietrzenia (co ma wpływ na jakość filtrowania powietrza, zwłaszcza w sezonie grzewczym, kiedy smog i stężenie pyłów zawieszonych bywają intensywne); 
  • układ pomieszczeń w domu lub mieszkaniu (kilka mniejszych pomieszczeń wymagać będzie kilku oczyszczaczy); 
  • obieg powietrza w pomieszczeniu, w którym pracuje oczyszczacz.

Pamiętajmy także, że największa koncentracja zanieczyszczeń oraz zawieszonych w powietrzu drobin skupia się nisko, nad podłożem. Z tego powodu oczyszczacz zdecydowanie lepiej sprawdzi się ustawiony bezpośrednio na podłodze, niż np. na podwyższeniu czy półce.

Czy oczyszczacz powietrza w sypialni to dobry pomysł?

Nowoczesne oczyszczacze powietrza doskonale sprawdzają się w pomieszczeniach takich jak sypialnia, ponieważ nie generują uciążliwego hałasu. Dobra klasa energooszczędności zapewnia także niski pobór prądu. Sypialnia o powierzchni do kilkunastu metrów jest pomieszczeniem, w którym całkowita wymiana powietrza na czyste zachodzi w przeciągu mniej więcej godziny. Domowy oczyszczacz powietrza pomoże zadbać o komfort w czasie snu, co ważne jest szczególnie w przypadku alergików oraz astmatyków. Filtrowanie powietrza powinno jednak przebiegać przy uchylonych lub rozszczelnionych drzwiach sypialni. Zapewni to swobodną cyrkulację i wymianę powietrza, chroniąc przed koncentrowaniem się w pomieszczeniu zawartego w wydychanym powietrzu dwutlenku węgla. Efekt? Świeże i lekkie powietrze, dzięki któremu zasypianie będzie komfortowe i zdrowe.