Czy warto inwestować w oczyszczacz powietrza?

Czy inwestycja w domowy oczyszczacz powietrza jest opłacalna? Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie warto zastanowić się nad kilkoma ważnymi czynnikami, które pomogą ustalić czy wydatek na podobny sprzęt okaże się uzasadniony dla domowego budżetu. Zatem – na co należy zwrócić uwagę?

W końcu podstawą dla zachowania w dobrej kondycji zarówno ciała, jak i umysłu jest prawidłowe dotlenienie organizmu. Kontrolowany oddech pozwala się wyciszyć lub też dostarczyć niezbędnej do działanie energii. Dobrej jakości oczyszczacz powietrza to zatem nie tylko gadżet, ale bardzo przydatne urządzenie, które umożliwi zadbać o dobre samopoczucie i zdrowie wszystkich domowników. 

Domowe oczyszczacze powietrza i ich korzyści

Regularnie użytkując domowe oczyszczacze powietrza można liczyć na szereg korzyści, z których wyróżnić można takie jak:

  • POPRAWA JAKOŚCI SNU I LEPSZE KONCENTRACJI W CIĄGU DNIA

Oddychanie czystym powietrzem przekłada się na prawidłową pracę układu krwionośnego i nerwowego. Niwelując z naszego otoczenia zanieczyszczenia (pyły zawieszone, związki lotne, szkodliwe tlenki) można wspomóc zdrowy relaks, a także poprawić jakość swojego snu. Oczyszczenie powietrza będzie także wsparciem dla utrzymania dobrego samopoczucia, wysokiego poziomu energii oraz lepszej koncentracji w ciągu dnia.

  • ŁAGODZENIE OBJAWÓW ALERGII I ASTMY

Oczyszczanie powietrza umożliwia ograniczyć ilość obecnych w nim alergenów, takich jak np.: drobiny kurzu, roztocza, zarodniki grzybów (w szczególności pleśni) czy sierść domowych pupili. Osoby cierpiące na astmę także mogą oddychać spokojnie, ponieważ oczyszczacze powietrza filtrują je z drobin oraz lotnych związków organicznych, które mogłyby zaostrzyć objawy. 

  • PROFILAKTYKA CHORÓB UKŁADU ODDECHOWEGO

Nie od dziś wiadomo, że zanieczyszczenie powietrza przyczynia się do rozwoju dolegliwości dróg oddechowych oraz płuc, czemu szczególnie winne są pyły zawieszone (PM2.5 oraz PM10). Oddychanie czystym powietrzem ma również korzystny wpływ dla układu odpornościowego. Z pomocą funkcji Plasmacluster można także zadbać o skuteczne neutralizowanie potencjalnie niebezpiecznych wirusów i bakterii. 

Czy oczyszczacz powietrza będzie odczuwalny w domu?

Czy obecność oczyszczacza powietrza będzie w domu będzie zauważalna? Zdecydowanie tak – pod warunkiem jednak, że zostanie od ustawiony w optymalny sposób, a jego moc będzie dopasowana do danego metrażu. Domowe oczyszczacze powietrza, mimo iż przeznaczone do filtrowania zanieczyszczeń na przestrzeni sugerowanej przez producenta, mogą mieć z tym trudności, jeśli znajdą się w niewłaściwym miejscu. Warto zwrócić uwagę na: 

  • ustawienie urządzenia w miejscu swobodnego przepływu powietrza (preferowanie na środku pokoju, niż w kącie za drzwiami); 
  • rozkład pomieszczenia (ściany i drzwi będą ograniczać zasięg urządzenia); 
  • odległość od okna (możliwość filtrowania powietrza, które nie bieżąco wpada do pomieszczenia).

Wybierając oczyszczacze powietrza czy warto postawić na jedno większe, czy może na kilka urządzeń? Najlepsze efekty można uzyskać decydując się na drugą opcję. Wtedy mniejsze oczyszczacze mogą znaleźć swoje miejsce w pomieszczeniach, z których najwięcej się korzysta, jak np. sypialnia lub salon. Pojedynczy oczyszczacz sprawdzi się w małych mieszkaniach typu studio, w których przestrzeń nie jest podzielona na wiele mniejszych pomieszczeń.

Dobrze ustawiony oczyszczacz z pewnością okaże się pomocny, a jego działanie odczuwalne i cenione przez każdego z domowników. Filtrowanie powietrza pozwoli cieszyć się zdrowiem i dobrym samopoczuciem niezależnie od panujących za oknem warunków.