Czy tanie oczyszczacze powietrza działają?

Rozważając opcję zaopatrzenia się w oczyszczacz powietrza, nie sposób nie wziąć pod uwagę kwestii budżetu. Nic dziwnego – jest to istotne szczególnie wtedy, gdy planujemy zakup kilku urządzeń mniejszej mocy. Jednak, czy tani oczyszczacz powietrza będzie działał równie wydajnie co droższy model? 

Tani i dobry oczyszczacz powietrza 

Jak znaleźć tani, a zarazem dobry oczyszczacz powietrza? Warto zacząć przede wszystkim od określenia swoich potrzeb i oczekiwań. Dzięki temu łatwiej będzie dobrać model spełniający niezbędne wymagania, który będzie mieścił się w budżecie.

Domowe urządzenie do filtrowania powietrza musi być dobrane do powierzchni mieszkania (lub pokoju). Producenci podają sugerowaną powierzchnię, na której oczyszczacz sprawdzi się najefektywniej. Co to oznacza dla kupującego? 

Jeśli poszukujesz urządzenia do sypialni lub gabinetu, o powierzchni do 20m2, możesz rozpocząć selekcję spośród oczyszczaczy mniejszej mocy, a co za tym idzie – tańszych. Takie rozwiązanie nie wchodzi jednak w grę w przypadku większych powierzchni.

Wybór tańszego urządzenia, o niewystarczającej mocy, mija się z celem. Finalnie, zamiast zamierzonych oszczędności, może wiązać się z dodatkowymi kosztami, jak np. zakup dodatkowego oczyszczacza, częstsza wymiana filtrów czy wysokie opłaty za pobór energii elektrycznej. Przede wszystkim jednak, straty będą widoczne w jakości powietrza. 

Domowy oczyszczacz powietrza – tani, wydajny i skuteczny 

Cena urządzeń renomowanych marek nie wpływa na to jak efektywnie działa dany oczyszczacz powietrza. Tani model może być mniejszy i dedykowany do działania w mniejszym pomieszczeniu – ale będzie wyposażony w te same funkcje i rodzaje filtrów, co urządzenia większej mocy. 

Domowe oczyszczacze powietrza wykorzystują wydajne filtry HEPA oraz filtry węglowe. Ich połączone działanie umożliwia pozbyć się z powietrza: 

  • pyłów zawieszonych PM10, PM2,5 oraz PM1, stanowiących główny składnik smogu, 
  • spalin, tlenków i zanieczyszczeń charakterystycznych dla miast,
  • alergenów (pyłków roślin, zarodników pleśni, grzybów, roztoczy, kurzu), 
  • nieprzyjemnych zapachów (dymu papierosowego, aromatów tworzących się podczas gotowania i smażenia, zapachu zwierząt domowych).

To standard, spełniany obecnie przez większość dostępnych na rynku oczyszczaczy powietrza dedykowanych do mieszkań, domów i biur. 

Jaki oczyszczacz powietrza wybrać? Top przystępnych cenowo modeli 

Jeśli zastanawiasz się jaki oczyszczacz powietrza wybrać, zachęcamy do zapoznania się z przygotowanym przez nas wyborem. Marki Sharp i Coway oferują wybór modeli dedykowanych do mniejszych pomieszczeń, dostępnych w przystępnych cenach. To przystępne cenowo modele, dedykowane do użytkowania na mniejszej powierzchni (w kawalerce lub pokoju), wyposażone w czujniki oraz intuicyjny panel sterowania.

Polecamy także opcję dla osób poszukujących urządzeń uzupełniających. Zamiast pełnowymiarowego oczyszczacza powietrza, można zaopatrzyć się w przenośny jonizator z filtrem PM10 (model Sharp UJ-GC20E-N). To niskiej mocy tani oczyszczacz powietrza, który możesz zabrać ze sobą do samochodu, biura lub ustawić w garderobie. Dzięki jego wsparciu możliwe jest przefiltrowanie powietrza z drobin smogu, a także unieszkodliwienie alergenów – takich jak np. pyłki roślin czy roztocza, szczególnie uciążliwe dla osób zmagających się z uczuleniem.