Czy oczyszczacz powietrza zwalcza smog?

W dobie powszechnych zanieczyszczeń powietrza, warto zatroszczyć się o to, aby we wnętrzach naszych domów mogło być ono prawidłowo oczyszczane. Obecnie, jednym z największych zagrożeń dla zdrowia układu oddechowego człowieka jest ekspozycja na smog. Wchodzące w jego skład drobiny są tak małe, że mogą przenikać do płuc i układu krwionośnego, siejąc spustoszenie w całym organizmie.

Na występujący w Polsce smog składają się tlenki węgla, azotu i siarki, pyły zawieszone PM10 i PM2,5, a także benzo(a)piren – powstający w wyniku niepełnego spalania węgla oraz tworzyw sztucznych. Problem zanieczyszczeń powietrza nasila się zwłaszcza w okresie grzewczym, zarówno w miastach, jak i poza nimi. Odpowiednio dobrany do pomieszczenia oczyszczacz powietrza pomoże jednak w neutralizacji smogu, dzięki czemu w domowym zaciszu możesz oddychać ze spokojem.

Oczyszczacz powietrza – chroni przed smogiem?

Ekspozycja na smog może przyczyniać się do zaostrzenia objawów alergii, schorzeń układu oddechowego, a także mieć negatywny wpływ na funkcjonowanie układu krwionośnego i nerwowego. Zanieczyszczenie powietrza jest szczególnie niebezpieczne dla dzieci, osób starszych oraz kobiet w ciąży i starających się o dziecko. Z tego względu domowe oczyszczacze zyskują coraz większą popularność.

Za sprawą działania potrójnego systemy filtrowania oczyszczacz powietrza chroni przed smogiem, wyłapując ponad 99% szkodliwych cząsteczek. O stężeniu pyłów zawieszonych może poinformować czujnik, w który wyposażonych jest większość oczyszczaczy marki Sharp i Vestfrost, dostępnych w naszej ofercie.

Jaki oczyszczacz powietrza eliminuje smog z pomieszczeń najlepiej? Taki, który łączy w sobie działanie kilku różnych filtrów oraz opiera się na wykorzystaniu filtrów HEPA – co obecnie stanowi standard w przypadku większości urządzeń dedykowanych do użytku domowego. Filtry HEPA wychwytują i zatrzymują w sobie nawet najdrobniejsze cząsteczki pyłów zawieszonych PM10 oraz PM2,5. Badania wskazują, że te ostatnie stanowią największy odsetek drobin składających się na występujący w Polsce smog.

Przyczyną powstawania smogu są m.in. spaliny samochodowe, wyziewy z fabryk oraz spalanie śmieci. Oczyszczone powietrze będzie także odświeżone dzięki filtrowi węglowemu, który niweluje nieprzyjemne zapachy, które mogą przenikać do mieszkania z zewnątrz.

Domowy oczyszczacz powietrza a smog

Domowy oczyszczacz powietrza smog może skutecznie neutralizować, ale pod warunkiem, że jego moc zostanie odpowiednio dobrana do powierzchni mieszkania lub pokoju, w którym ma działać. Producent zawsze wskazuje na jakiej kwadraturze urządzenie będzie sprawdzać się najlepiej. Pamiętajmy jednak, że odnosi się to do pomieszczeń otwartych, niepodzielonych ścianami. Kolejnymi cechami, na które należy zwrócić uwagę są funkcjonalności, dostępne tryby działania oraz głośność pracy urządzenia.

Wśród naszych propozycji dla mieszkań znajdują się m.in. takie modele stacjonarne, jak:

Kluczowe jest także aby urządzenie znalazło się w dogodnym miejscu. Ważne aby oczyszczacz stał w miejscu swobodnego przepływu powietrza i nie był osłonięty przez zasłony, meble czy domowe sprzęty. W miarę możliwości warto zadbać, aby mógł znaleźć się w pobliżu okna, gdyż to właśnie z zewnątrz (np. podczas wietrzenia) napływa najwięcej zanieczyszczeń. O skuteczności działania oczyszczacza decyduje także to, czy jest on był czyszczony i konserwowany według zaleceń producenta. Zabrudzenia najszybciej zbierają się na filtrze wstępnym, który należy myć w czasie rutynowego sprzątania.