Czy jonizacja powietrza jest bezpieczna?

W ostatnich latach popyt na oczyszczacze powietrza z jonizacją nieustannie wzrasta. Jest tak dlatego, że coraz więcej osób docenia korzystny wpływ, jaki na komfort przebywania w pomieszczeniach ma nasycenie powietrza jonami ujemnymi. Czy jednak stosowanie tego typu rozwiązań jest bezpieczne?

Jak działa oczyszczacz powietrza z jonizatorem

Zacznijmy od wyjaśnienia zasady działania jonizatora powietrza. Znajdujące się w powietrzu jony to atomy obojętne elektrycznie, o tej samej liczbie protonów i elektronów. Powietrze nasyca się nimi w efekcie naturalnych wyładowań elektrostatycznych oraz użytkowania sprzętu elektronicznego.

Jony o różnej liczbie protonów i elektronów, są naładowane dodatnio (kationy), gdy liczba protonów jest wyższa lub ujemnie (aniony), gdy przeważają elektrony. Ich właściwością jest przyciąganie do siebie innych cząstek, o przeciwnym ładunku. Jonizator ma za zadanie nasycać powietrze jonami ujemnymi, poprzez przekształcanie jonów obojętnych w cząstki naładowane ujemnie.

  • Jest to istotne, ponieważ przewaga jonów dodatnich przyczynia się do pogorszenia naszego samopoczucia, wywołując m.in. senność. Ponadto, przyciągają one do siebie kurz oraz alergeny. Jony ujemne z kolei mają na ludzki organizm korzystny wpływ, ponieważ sprawiają że powietrze staje się świeższe. Jest to efekt podobny do tego, jaki można zaobserwować po przejściu burzy.

Oczyszczacz powietrza z jonizacją i ozonowaniem umożliwia zatem ograniczenie ilości kationów, wspomagając działanie filtrów HEPA, które wyłapują szkodliwe cząstki i drobiny.

Czy oczyszczacz powietrza z jonizacją jest bezpieczny?

Jonizator powietrza nie stwarza zagrożenia dla użytkowników, o ile odbywa się prawidłowo i przy zachowaniu środków ostrożności. Skąd w ogóle biorą się co do tego wątpliwości? Produktem ubocznym jonizacji powietrza jest ozon – który stanowi składnik powietrza, ale w zbyt wysokim stężeniu jest trujący (średnie stężenie na poziomie 120 µg/m3, przy ekspozycji ośmiogodzinnej).

  • Ryzyko zatrucia jest jednak niewielkie. Dostępne współcześnie w sprzedaży oczyszczacze z jonizacją (np. plazmową, jak w przypadku urządzeń marki Sharp) oddają to otoczenia pomijalne ilości ozonu. To, w połączeniu z specjalnymi czujnikami umożliwia stałe i łatwe kontrolowanie poziomu ozonu w pomieszczeniu.

Oczyszczacz powietrza z jonizacją czy bez

A zatem – oczyszczacz powietrza z jonizacją czy bez? Jakiego typu oczyszczacz sprawdzi się najlepiej? Wiele zależy od konkretnych wymagań względem urządzenia, a także osobistych preferencji.

Postaw na oczyszczacz powietrza z jonizatorem, jeśli:

  • nieskutecznie walczysz z przyciąganiem elektrostatycznym (które przyspiesza osadzanie się kurzu i drobin na meblach i tekstyliach w mieszkaniu),
  • pracujesz lub spędzasz dużo czasu w domu,
  • chcesz dodatkowo wspomóc działanie filtrów w oczyszczaczu powietrza,
  • wśród domowników znajdują się dzieci lub alergicy,
  • jesteś właścicielem zwierzęcia,
  • lubisz efekt odświeżenia powietrza.

Warto jednak przede wszystkim pamiętać, że samodzielny jonizator nie oczyszcza powietrza. Technologia Plasmacluster została wykorzystana aby wspomagać działanie filtrów HEPA i węglowych. Poprzez nasycanie powietrza jonami ujemnymi, ogranicza się rozprzestrzenianie po pomieszczeniach cząstek takich jak zbitki kurzu, roztocza, pyłki roślin czy sierść zwierząt domowych. Zostają one zatrzymane nisko, przy poziomie podłogi i nie osadzają się na meblach i sprzętach. W efekcie, mogą być sprawnie zaciągnięte przez oczyszczacz i zatrzymane na odpowiednim filtrze.

Obecnie jonizator stanowi standard i jest obecny w większości tego typu urządzeń. Inwestycja w tego typu urządzenie nie wiąże się zatem z dodatkowym kosztem, a dość szybko może okazać się chętnie wykorzystywaną funkcjonalnością w Twoim domu.